Yoast SEO Ayarları Search Appearance Media

Nursen

Paylaşımcı Üye
Media

WordPress varsayılan olarak yazılarınıza ya da sayfalarınıza eklendiğiniz her resim için bir de attachment sayfası oluşturur. Yani her bir resim için sadece resimden oluşan bir sayfa.

Tabi ki bu tür sayfalar içerik açısında çok sığ olduğu, ziyaretçiye katkı anlamında hiç bir şey sunmadığı için kalitesiz sayfalar olarak sınıflandırılır.

İşte siz media ayarlarındaki redirect attachment URLs to the attachment itseft ayarını Yes olarak işaretlediğiniz zaman wordpress tarafından eklediğiniz her bir resim için otomatik olarak oluşturulan o resmin attachement sayfası yine otomatik olarak resim hangi yazınız veya sayfanızda ekliyse, o sayfaya kalıcı olarak yönlendirmiş olursunuz.

Ve böylece attachment sayfaları yönlendirme ile ortadan kalkar. Siz de böylelikle bu sayfaların google tarafından indexlenmesini engelleyerek sitenizin SEO’suna genel anlamda katkı sağlamış olursunuz.

Kategoriler
Kategoriler:Yoast SEO Kategori ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Kategoriler

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Kategoriler
#Show Kategoriler in Search Results: Bu seçeneği etkin veya etkisiz hale getirerek, kategori sayfalarınızın google sonuçlarında yer alıp almamasına karar veriyorsunuz.

Etkin hale getirmek (Yes) kategori sayfalarımı google sonuçlarında göster anlamına gelirken, etkisiz hale getirmek (No) kategori sayfalarımı google sonuçlarında gösterme anlamına geliyor.

Ben kendi blogum, yani wpmavi için kategori sayfalarımı google sonuçlarında göstermiyorum. Yani bu ayarı etkisiz (No) olarak kullanıyorum.

Bu yaptığım teknik analize ve tecrübeye dayalı bir sebep. Biraz da uzun bir sebep olduğu için bunu yazımda detaylı anlattım.

Ancak yine de kısaca özetleyecek olursam, kategori ve etkiket sayfalarımı google sonuçlarında göstermeme sebebim, bu tür sayfaların genelde kalitesiz sayfalar olarak kabul görmesinden kaynaklı. İçerik açısında sığ, ziyaretçi istatistikleri düşük, düşük ziyaretçi istatistiğinin site geneli ziyaretçi istatistik ortalamasını da düşürmesi, ziyaretçiye bir şey katmayan sayfalar olmasından vs. kaynaklı.

#SEO Başlığı: Kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz de, göstermeseniz de varsayılan olarak eklentinin kategori sayfaları için atadığı SEO başlığı kısa kod şablonu gayet kullanışlı durumda. Dolayısı ile bu ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.

#Meta Açıklaması: Yine kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz bile her kategori sayfanız için ayrı birer meta açıklaması gireceğiniz için, yani her kategori sayfasını toplu olarak niteyecek bir meta açıklamasından uzak durmak adına bu kısmı boş bırakın.

#Yoast SEO Meta Kutusu: Bu ayarı eğer kategori sayfalarınızı google sonuçlarında listeletecekseniz Göster olarak işaretleyin. Eğer göstermeyecekseniz de aktif olarak kalması hiç bir şey ifade etmeyeceği için ister Göster olarak ister Gizle olarak ayarlayabilirsiniz.

Etiketler:Yoast SEO Etiket Sayfaları ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları - Search Console Etiket Ayarları

Yoast SEO Ayarları – Search Console Etiket Ayarları
Yine etiket sayfalarındaki ayarlar da üstte kategori sayfaları için nasıl set ettiysem birebir aynı şekildedir. Etiket sayfalarımı da yine niye google sonuçlarında göstermediğimi üstte de linkin verdiğim gibi başlıklı yazımdan detaylı öğrenebilirsiniz.

Ancak durumu kısaca bir örnek ile özetlemek isterim;

Neden etkiketlerinizi siz de google index’ine aldırtmamalsınız ?

1-Diyelim ki ben bu içeriğim için “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” kelimeler bütününü etiket olarak kullandım ve eğer google bu etiket sayfamı indexlerse, potansiyel bir ziyaretçi “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” anahtar kelimesini google’da arattığında benim bu etiket sayfam da sonuçlarda yer alacaktır.

Eğer potansiyel ziyaretçi arama sonuçlarından benim “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” etiket sayfama tıklarsa karşısına açılan sayfa ne olacak ?

Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları etiketi altında yer alan yazılarımın tamamı… Yani kullanıcı direkt olarak bir içeriğe ulaşamayacak, ulaşması için içerik başlıklarımdan bir tanesine tıklaması gerekecek.

Sizce kaç kullanıcı bunu yapar ? İnanın bana çok az bir kısmı. Ziyaretçi sayfama geldiğinde, eğer direkt olarak yoast seo ile ilgili bir içerikle karşılaşamazsa, sitemi anında terk eder.

Tamam, sitenize trafik çekersiniz fakat bu gelen trafik kalitesiz bir trafik olur ve sitenizde geçirilen ortalama oturum süresini düşürür. Bu da genel anlamda sitenizin SEO’suna olumsuz etki eder.

Biçim:Yoast SEO Biçim ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Biçim Ayarları

Yoast SEO Ayarları Search Appearance Biçim Ayarları
#Biçim: Eğer yazı veya sayfa formatlarınızda normal yazı formatından başka yazı biçim formatları kullanıyorsanız, ( ki bu formatlar genelde temadan temaya farklılık gösterir ve genel olarak hiç kullanılmaz bile )

Farklı biçim formatındaki yazılarınızın da indexlenmesi için bu kısmı Etkin hale getirebilirsiniz. Eğer biçimleri hiç kullanmıyorsanız ( ben de hiç kullanmadım bugüne kadar ) bu kısmı Etkisiz olarak bırakın.

WordPress Yoast SEO Category URLs ayarları kısmına geçmeden önce sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını wordpress admin paneli üzerinden Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesi altından SEO dostu olacak şekilde ayarlayın.

ve başlıklı yazılarımdan bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Önemli:Bu kısımda yapacağınız ayarlar bilinçli bir şekilde yapılmaz ise, sitenizin SEO’suna genel anlamda ciddi zararlar verebilir. Dolayısı ile hemen altta yazacağım her şeyi dikkatle okumanızı tavsiye edeirm.

Remove the categories prefix ( Kategori Linkler İçin Varsayılan Uzantıyı Kaldır ) : WordPress siz bir kategori oluşturduğunuzda o kategori için URL yapısına category kelimesini de ekler.

Diyelim ki ben kendi blogum için WordPress Yoast SEO kelimeler bütününde bir kategori oluşturdum ve ardından kategori linkim şu şekilde oldu;

İşte bu ayarda yoast SEO eklentisi size; wordpress’in varsayılan olarak kategori URL adresine atadığı bu category kelimesini tüm kategori URL’lerinden kaldırayım mı diye soruyor.

Eğer kaldır derseniz, category kelimesi URL’den kalkacak ve URL şu şekle gelecektir;

Doğru olan link yapısı da zaten budur.

Ancak !!!! Eğer hali hazırda sizin kategorileriniz URL yapısında category kelimesi ile birlikte google tarafından indexlendi ise, bu kısmı TUT olarak bırakın.

Eğer bu işin başındaysanız, yani blogunuzu ya da sitenizi yeni açtıysanız bu ayarı KALDIR olarak bırakmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar