Google Analytics Nedir?

Nursen

Paylaşımcı Üye
Eğer bir web siteni varsa ya da dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız muhakkak Google Analytics’i duymuşsunuzdur. Peki bu kadar bahsedilen Google Analytics nedir?
Google Analytics, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan, kullanıcılar sitenizi nasıl bulduğunu ve nasıl kullandığını anlamanızı sağlayan bir web site analiz aracıdır. Google Analytics ile elde ettiğiniz veriler ile neler yapacağınız tamamen size kalmış. Yatırım getirisini analiz edebilir, kullanıcı davranışlarını değerlendirip kullanıcı deneyimini arttıracak aksiyonlar alabilir, reklam performanslarınızı değerlendirebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz. Gerçekten uçsuz bir kuyu.
Google Analytics sayesinde kullanıcı verilerini “boyut”lara göre ayırabilirsiniz. Örneğin nerelerden trafik alıyorsunuz? Kullanıcıların yaş aralığı nedir? Veya “metrik”lere göre ayırabilir ve hangi sayfaları ziyaret ettiklerini görebilirsiniz. Tek yapmanız gerek Google Analytics kodunu kopyalamak ve web sitenizin header kısmına yapıştırmak.
Google Analytics Nasıl Kurulur?
Daha önceden belirttiğim gibi Google Analytics tamamen ücretsiz bir araçtır. adresine gidip e-mail adresiniz ile giriş yapmalısınız. Daha sonra karşınıza 3 aşamalı bir kurulum formu gelecek.
1.Adım: İlk aşamada hesabınıza bir isim vermeniz isteniyor. Burada hesabınıza bir isim verin. Eğer 1’den fazla hesap yönetecekseniz hesap isimlerini web site URL’leri olarak yazmanız sizin faydanıza olacaktır. Örneğin Efealtinelli.com
Google Analytics Hesap Detayları Görseli

Daha sonra Google tarafından önerilen kutucuklar göreceksiniz. Hepsinin tiklenmiş olduğundan emin olun.
2.Adım: Bu adımda ise size “ne için kullanıyorsunuz” temalı bir soru gelecek. Web, app, hem web hem app olmak üzere 3 adet seçenek olmalı. Hangisi size uyuyor ise onu seçin. Biz bu örneğimizde Web’i tercih edeceğiz.
3.Adım: Son adımda ise mülk detaylarını girmeniz isteniyor. Burada Web sitenize bir isim vermeniz, web sitenizin URL’sini girmeniz ve alanınızı belirtmeniz isteniyor. Alan seçimi zorunlu olmasa da Google bir bilgi havuzu. Google bizlere her türlü bilgiyi sunuyorken bizimde çorbaya tuzumuzu atmamız gerekiyor. Bu sebeple bu kısmı atlamamanızı tavsiye ederim. Bizim örneğimizde aşağıdaki görselde göründüğü gibi ilerleyeceğiz.
Google Analytics Mülk Detay Görseli

4.Adım: Kaydet butonuna tıkladıktan ve büyük ihtimalle okumadan onaylayacağınız sözleşmelerden sonra Google Accounts sizi otomatik olarak İzleme kodu bölümüne atacaktır. Burada İzleme Kimliğinizi ve Google Analytics İzleme Kodu yer alan bir alanı göreceksiniz. Bu kodu kopyalayarak sitenizin header bölümüne yerleştirmeniz gerekmekte.
Ve böylece Google Analytics kurulumu tamamlanmış bulunmakta. Aklınızda bulunsun; kodu sitenize yerleştirir yerleştirmez veriler saymaya başlamayacak veya geçmiş verileri göremeyeceksiniz. Google Analytics site içi veriler saymaya ancak bikaç saat gibi kısa bir süre sonra başlayacaktır.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar