CEO Nedir? CEO Açılımı ve CEO Olmak

Nursen

Paylaşımcı Üye
CEO, bir şirket, acente veya kurulun en üst düzey yönetici pozisyonu veya genel müdür pozisyonunda bulunan kişinin iş pozisyonu olarak tanımlanmaktadır. CEO'lar bir şirketin yükselmesi ve şirketin bilinirliğiyle birlikte kar oranının artmasında etkili rol oynayan en önemli kişidir. CEO'lar bir yerde yöneticilerin yöneticisidir ve hem yönetim kurulu hem de icra kuruluyla bağlantılıdır. Pozisyonu her ne kadar üst seviye olursa olsun CEO'lar da yönetim kurulunun kararlarına bağlı olarak çalışırlar ve yönetim kurulu amaçlarının dışında girişimlerde bulunamazlar.

CEO

CEO Açılımı
CEO İngilizcedeki yer alan adıyla “Chief Executive Officer” kelimesinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe'mizde ise bu kelimenin karşılığı olarak İcra Kurulu Başkanı veya Genel Müdür pozisyonları kullanılmaktadır.

CEO Olmak
Özellikle son yıllarda markaların ve şirketlerin hakim olduğu bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek birçok kişinin hayali üstün de üst derecesinde yani CEO'luk pozisyonunda bulunuyor. Tabii, CEO olmak bir meslek sayılmaz, yani CEO olmak için özellikle okumanız veya eğitim almanız gereken bir dal bulunmamaktadır. Bugün birçok önemli markanın CEO pozisyonuna dahi baktığımızda üniversite mezunları olmayanlarını görebilmemiz mümkündür. CEO olmak için çok çalışmanın yanı sıra kendi şirketinizi kurmak veya bir şirket içerisinde CEO olma yolunda adım adım yükselmek gerekebilir.

Elbette CEO olma yolunda eğitim ve sahip olunan nitelikler oldukça büyük bir önem arz ediyor. Hiç kimse milyar dolarlık şirketlerinin başına donanımsız kişileri geçirerek şirketi borç bataklığına sürüklemek istemez. CEO olmak için en büyük adım ise yönetime yönelik bir eğitim alarak mutlaka yabancı dil eğitiminden geçmek olarak görülüyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar