WordPress Yönetici Şifresini Unuttum

wbmstr

Paylaşımcı Üye
Bu siteye yazdıklarımın özellikle WordPress bölümüne yazdıklarımın çoğunu bizzat uygulamışımdır. Bir sorun ise yaşamışımdır, bir eklenti ise kullanmışımdır illaki, bir optimizasyon ayarı ise uygulamışımdır mutlaka. Bu sorunla da bu site için olmasa da localhost’ta karşılaşmıştım. Uzun süre localhost’u kullanmadığım için yönetici şifresini unuttum ve ‘Ne yapacağım ben şimdi?’ demiştim. Mutlaka çözümü vardır dedim ve ‘Evet var ’ Bu sorunun birden fazla çözümü olduğunu söyleyeyim öncelikle.İlk çözüme geçelim;

1-) E-mail Yoluyla

Unutmamak gerekir ki sitenizinadı.com/wp-login.php sayfasında ‘Parolanızı mı unuttunuz‘ yazıyor. WordPress‘inizi yüklerken yazmış olduğunuz mail adresine şifre değişimi için gerekli bilgiler yollanabiliyor. Bu yazıyı okuyorsanız bu yolu düşünmüşsünüzdür diye düşünüyorum. Unutanlar olur diye belirteyim dedim. Eğer ki yazdığınız mail adresi kullanılmıyorsa veya başına bir şey gelmişse bir sonraki çözüm yoluna geçebiliriz.

2-) PhpMyadmin Erişimi İle

Plesk panel veya Cpanel kullandığınızı varsayarak bu paneller yardımıyla sitenizin PhpMyadmin’e giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra wp_users (wp ön ekini kullanıyorsanız) tablosunu açınız. Bu tabloyu açtıktan sonra kullanıcıların listesini görüyor olmalısınız (1 kullanıcı varsa 1 tane).

Kullanıcı bilgilerinin başında düzenle bölümü vardır. ‘Düzenle’ kısmına tıklayın. Ayrıca user_pass yani kullanıcınızın şifre bölümü şifreli olarak yazılmış merak etmeyin. Aşağıdaki gibi kullanıcınızın tüm bilgileri gösterilecektir.

user_pass satırının değer kısmını resimde görüldüğü gibi 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b değerini girerseniz şifreniz 12345 olacaktır. Şifre değiştirme işlemimiz bu kadar. Şifrenizi unutmamanız dileğiyle

Notlar:

Şifrenizi 12345 olarak bırakmayın. Sitenizi seviyorsanız mutlaka ama mutlaka değiştirin. Ben 12345 şifresini çok seviyorum demeyin bana!

Resmi kaynak istiyorsanız:

Resetting Your Password « WordPress Codex
Ayrıca şifre 12345 iken girdiğimiz değer niye öyle oldu diyorsanız MD5 adlı veri algoritmasından ötürüdür. Detaylı bilgi için isterseniz wiki sayfasına gidebilirsiniz.Şifrenizi 12345 değil de direk istediğim şifreyi koyayım diyorsanız md5 hash generator sitesine gidip istediğiniz şifreyi yazın. Aşağıda çıkan değeri aynı yere koyabilirsiniz.

İkinci resimdeki şifre kısmı hariç diğer bilgileri sildim. Sizler o sayfayı açtığınızda örnekteki gibi sadece şifre kısmını görmeyeceksiniz. İyi forumlar

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar