nic.tr'den Net.TR uzantılı Domain Kaydı!

Egemen

Hepiniz Haklısınız...
Yönetici
Katılım
3 Mar 2018
Mesajlar
2,866
Beğeniler
141
Yaş
38
Merhaba arkadaşlar;
Birçok arkadaşımız "net.tr" uzantılı domainlerin şahsi olarak alınıp alınamayacağı hakkında bilgi istiyor. Bu konuda gördüğüm kadarı ile bilgilendirme mevcut değil.
Toplamda 8 adet net.tr alan adı almış bulunmaktayım.
İlk önce kimler şahsi olarak net.tr domain alabilir bir bakalım;

".net.tr" için gerekli belgeler
Aşağıda yer alan belgelerden, faaliyet alanınıza uygun olan bir tanesinin Nic.tr(".tr" Alan Adları) Yönetimi'ne iletilmesi yeterli olacaktır.
1) Telekomünikasyon Kurumu'ndan alınmış "İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi" (Telekomünikasyon Lisansı), (Bizim faaliyet belgemiz yok, şahıs olarak başvuracağız)
2) Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte), (Bu da bizim işimize yaramayacak bunu da geçiyoruz)
3) İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek "net.tr" uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte).
Dilekçe örneği için lütfen

Alıntı : Nic.tr > Yardım - Destek > Başvuru için gerekli belgeler > Net.TR
Evet arkadaşlar okuduğunuz üzere internet hizmeti vermeniz şart, yani bir blog açıp diğer sitenizin reklamını yapamıyorsunuz.
Şimdi bir örnek yapalım;
dinle.net.tr domaini şu an için boşta ve kayıt edilebilir. İlk önce amacımız "internet hizmeti sunmak" olmalı. Bu yüzden amacımıza uygun bir domain seçmemiz önemli. Ben "Kullanıcılarına internet üzerinden radyo dinletebilen bir web sitesi" projesi için bu alan adını seçiyorum.
nic.tr ana sayfasında Domaini sorguluyoruz ve boşta olduğunu gördüğümüzde 2. adıma geçiyoruz.
2. adımda Bireysel seçeneğini seçip alta ismimizi yazıyoruz.
Devam dediğimizde 3. adımda daha önceden kayıtlı olan bilgilerimiz çıkıyor. Seçip Devam diyoruz.
4. adımda nic.tr'nin size vermiş olduğu sorumlu kodlarını 3 sekmeye de yazıyoruz devam diyoruz. Fatura adresimizi, isim soyisimi teyit ediyoruz ve devam diyoruz.
5. adımda bizden DNS sunucularımızı istiyor, bu sunucuları yazıyoruz ve devam diyoruz.
6. adımda isim ve mail adresimizi yazıyoruz devam diyoruz.
7. adımda kaç yıllık kayıt yaptıracağımızı söylüyoruz ve devam diyoruz.
Bizden alan adı tahsis formunu doldurmamızı ve net.tr dilekçe örneğini doldurmamızı isteyecektir.


Belgeli bir alan adı için başvuruda bulunuyorsanız;
Başvuru için gerekli belgeler sayfasında detaylı olarak listelenen belgelerden sizin için uygun olan bir tanesi'ni
Alan Adı Tahsis Formu (yazdırdıktan sonra imzalı ve kaşeli olarak) tarafımıza iletiniz.(Burada kaşeye gerek yok, İsim Soyisim ve İmza yeterli olacaktır.


Alan adı tahsis formunu çıktı alıp, isim soyisim yazıp imzalayıp tekrar taratacağım ve kaydedeceğim.
Şimdi dilekçe örneğimizi ...
İndirdikten sonra dilekçe örneğini açın ve öncelikle yukarıdaki tarih kısmını hemen düzeltin. Daha sonra isim soyisim gereken yere isminizi ve soyisminizi yazın.
Alan adı : yazan yerin karşısındaki kutucuğa alan adınızı www. olmadan yazın.
En alttaki maddelere gelelim...
Unvana göre başvuru yapılması halinde Ticari Tescil Belgesi. (Bu kısmı silin)
Talep edilen alan adının kişi veya kuruluş unvanı ile farklı olması durumunda, alan adı olarak seçilen kelimenin talep edilmesinin gerekçeleri. (Bu kısmı silin)
(Varsa) Benzer amaçlı kullanılan web sayfası adresi. (Bu kısmı silip yerine google'da radyo dinleme ile ilgili çıkan websitelerini yazabiliriz)
(Varsa) Özellikle planlanan proje/çalışma hakkında bilgi. (Burada projemizi tanıtacağız; silip bunun yerine "Projemizin amacı ; İnternet üzerinde yayın yapan radyo sunucularının, tarafımızca tek bir adreste toplanarak internet kullanıcılarının bu radyolara erişimini ve dinleyebilmesini sağlamak." şeklinde bir açıklama yazacağım.)
Portal vb. gerekçeli başvurular için daha önce hazırlanan örnek çalışmalar. (Bu kısıma daha önceden radyo dinleme ile ilgili websiteniz var ise yada yeni bir çalışma hazırlayabilirseniz sunabilirsiniz)
Hosting hizmeti gerekçesi ile başvurulması halinde Yer Sağlayıcılığı Belgesi. (Bizi ilgilendirmiyor, silebiliriz.)
Yapacağımız şey bu bilgileri doğru olarak doldurmak ve bu belgenin çıktısını alıp imzalamak.
İmzaladıktan sonra yeniden taratıp bilgisayarımıza kaydediyoruz. Kimlik fotokopimizi de taratıyoruz ve kaydediyoruz. Bir de alan adı tahsis formunu yukarıda taratıp kaydetmiştik. 3 belgemiz oldu...
Bu 3 belgeyi nic.tr'ye giriş yaptıktan sonra Yönetim Paneli > Belge Gönderme (Web) linki altından göndereceğiz.
İşlem Türü : Alan Adı Başvurusu
Alan Adı : dinle.net.tr
Devam>>>
Alan adı tahsis formumuzu seçip Belge Türü/Açıklaması : bölümünden Alan Adı Tahsis Formu'nu seçiyoruz.
Belge Ekle diyoruz.
Tekrar Belge seç'ten kimlik fotokopimizi seçip Belge Türü/Açıklaması : Kimlik Fotokopisi'ni seçiyoruz.
Belge Ekle diyoruz
Tekrar Belge seç'ten Dilekçemizi seçip Belge Türü/Açıklaması : Diğer (ilk kez iletilecek olanlar) seçeneğini seçiyoruz ve Belge Ekle diyoruz.
Tüm işlem bu kadar. Gerisini bekleyip onaylanıp onaylanmadığını göreceğiz... Bu belgeleri 5 iş gününde göndermeniz gerekiyor. Göndermediğiniz taktirde başvurunuz iptal oluyor.
UNUTMAYIN Kİ Net.TR alan adı satışı yasaktır. Bu sebeple önünüze gelen net.tr için proje yapmayacaksanız başvuru yapmanızın bir anlamı yok! 3 ay içerisinde projelendirilmeyen net.tr domainler SİLİNİRLER! Boşuna 25 TL vermiş olursunuz.
Dilerim anlaşılır olarak anlatabilmişimdir. Tüm net.tr domain alacak arkadaşlara hayırlı ve faydalı olması dileği ile.
Konuda bahsedilen yalnızca net.tr alan adıdır. Com.tr alan adı almak için bu işi sitede yapan arkadaşlar mevcut.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst