Geliyoo'nun mimari yapısı ve kullanılan yazılımlar.

Bilişim

Çalışkan Üye
Merhaba değerli arkadaşlar, uzun zamandır çalışmasını yürüttüğümüz arama motoru Geliyoo'nun mimari yapsı ve kullanılan yazılımlar hakkında bazı bilgiler vermek için düzenlenmiş bu makaleyi ileride arama motoru yapmak isteyen yada bu yolda yürüyen arkadaşlarımız için yayınlıyorum. Makale tamamen ingilizce olarak düzenlenmiştir. Bu kaynak bir çok yerde yayınlamışır ancak yazı olarak ilk Geliyoo Forum ve Wmaracı üzerinden yayınlanmaktadır. Türkçe temelli bir arama motoru yapıyor olsak dahi yapılan çalışmaların ve kullanılan araçların tamamı ingilizce bu nedenle ingilizce temelli bir kaynak oluşturduk böylece global anlamda da yaptığımız çalışmalardan insanların haberdar olmasını sağlamak ve makalede bulunan tekniklerin daha iyi ve net bir şekilde anlaşılması konusunda yardımcı olmak istedik. Yayınladığımız makaleler daha sonra türkçe olarakda sitemizde ve Wmaracı vasıtası ile yayınlanacaktır. Bu sayede yapılan çalışmaları Türkçe olarak da görebilecek arkadaşlarımız.

Geliyoo ilk başlangıç yıllarında çeşitli tecrübesizliklerimizin sonucunda ciddi eleştirilere maruz kalmış olsa dahi, bu gün gelinen noktada Türkiye'de yapılan en profesyonel ve en kapsamlı arama motoru çalışması olarak yoluna devam etmektedir. Bir çok çalışma arkadaşımızın ve Türkiye'de bir çok kişinin "Arama Motoru" üretmek geliştirmk ve oluşturmak için çabası olduğunu biliyorum. Öyle'ki bazıları kendini yeterli düzeyde index alana kadar bekliyor şu anda 1TB data'ya sahip olan arama motorlarımız bile var gün yüzüne çıkmamış arama motorları.

Yaşadığımız tecrübesizlikler birilerine yol göstermiş oldu, aslında bu bakımdan bakıldığında insanların bizi eleştirmesi, yerden yere vurması, yada kendilerince bizi bir arama motoru olarak görmemesi, Türkiye'de bir çok kişi için bir tecrübe oluşturdu. Genç insanlar yaşlandıkça olgunlaşıyor bundan 4 yıl önce 16 yaşnda olan kişiler şu anda 20 yaşında ve askerlik çağları geldi. Bu kişiler daha bilinçli ve daha duyarlı olmaya başladılar. Artık olayları daha iyi analiz edebiliyor daha iyi değerlendirme yaparak aslında olumsuz eleştirinin yada insanları eleştirmenin önemli bir unsur olmadığını ve bunu yapmak için o tecrübeye hakim olunması gerektiğinin farkında.

Yıllar geçtikçe hayat değişiyor, bizlerde öyle daha çok tecrübe kazanıyor daha çok bilgi sahibi oluyoruz, insanlara verdiğimiz cevaplarda, aldığımız önerileri değerlendirmek üzere yaptığımız çalışmalarda daha profesyonelce hareket ediyoruz.

Çıktığımız anca bir Host firması kullanıyorduk, hazır script temelli bir yazılım üzerinde APİ key kullanarak arama sonuçları veriyorduk. Bu çalışmanın arka planında bir Crawler geliştiriyor ve bu Spider'ın bizim içinde veri toplamasını sağlıyorduk. Ancak Ufak bir yanlış anlama herşeyi değiştirdi. Bütün biliçleri yıktı geçti. Sonra bunu tamamen kaldırdık, yaklaşık 3 yıl önce Rus bir arkadaşımızla yolumuza devam ettik. Elindeki Scripti geliştirerek daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamaya çalıştık. Ancak yine sorunlar yakamızı bırakmadı suncu hataları, yeterli veri analizi yapamıyor olmak ve elde edilen verileri kullanabilir olmak mümkün olmuyordu. Analiz ettiğimiz verileri ayrıştırmak ve düzenlemek oldukça ciddi zaman alıyordu. Yaklaşık 1 yıl 9 ay önce artık bu işin genel htalarını yılların verdiği tecrübe ile anlamış oldum. Bu aşamadan sonra yapılması gerekenin sıfırdan yazmak olacağını anladım. Ve ciddi bir kadro kurum, bu kadroca bulunan bir çoğu yabancı uyruklu arkadaşımız bulunuyor.

Türk mühendisler bulmak istedim ancak gelen 1700 CV'den sadece 2 tanesi bu işi biliyordu ve onlarda Basic düzeyinde bir kaç çalışmada düzeltme işlemi yapmıştı. Sonrasında yolumuzda hataya yer olmaması gerektiğini ve uygun fiyatlı çalışma yapabileceğimiz ülkelerde bazı araştırmalar yaptım. Böylece elde ettiğimiz tüm bilgiyi en profesyonel kişilerle kullanacaktık. Şu anda toplamda 52 personel bulunuyor her birinin görevi ayrı yazılım tarafında ise sadece 5 personel bulunuyor. Ben ve 4 kişi daha. Biz ülkemiz için kayda değer bir çalışma yapmak için yola çıktık. Elbette kazanç elde etmek bu kazancı doğru mercilerde kullanarak kaliteli ve başarılı bir çalışma ile halkımızın kullanımına sunmak istedik.

Hiç bir zaman Google'a rakip olmadık, Yada Bing'e yada Yahoo'ya veya diğerlerine, biz sadece alternatif ve ülkesinde arama motoru verisine, analiz edilmiş datasına, işlenmiş bilgilere sahip olan bir bilişim firması olmak istedik. Yazılan çizilenler abartıldı. Bizimde hatalarımız oldu, olucaktırda, ancak bu insanları yaptıkları eleştirilerde ağır ithamlarda haklı kılmadığı gibi, eleştiri, fikir beyanı, yorum, düşünce paylaşımı değerlerini alt üst etti.

Sonuç olarak geldiğimiz nokta henüz istediğimiz nokta değil, halen çok fazla eksiğimiz bulunuyor ancak bu eksikleri teker teker gidererek yolumuza devam ediyoruz. Zamanı geldiğinde herkes Türkiye'de yapılmış olan en kayda değer arama motoru Geliyoo'nun olduğunu görecek.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar