Neler yeni
  • Değerli üyelerimiz, sitemize giriş kullanıcı adı ile değil E-mail adresiyle olmuştur. Lütfen giriş yaparken kullanıcı adı yerine e-mail adresinizi yazın.
    Foruma üyelikler kısa bir süreliğine açık hale getirilmiştir. Yeni üyelikler admin tarafından kontrol edilip uygun görülür ise aktif edilecektir.

Ekranımız desteklemediği halde Full HD ekran kaydı yapalım

Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
1,045
Düşük çözünürlüklü monitörde Full HD ekran kaydı

Youtubede rastlamışsınızdır bazı videolar Full HD görüntülenebilirken bazıları düşük çözünürlükte ve kötü bir görüntü sunar , eğer bir reklam videosu yada sunum hazırlayacaksanız bunun Full HD olmasa

bile 720 p olması görüntü kalitesi açısından avantaj sağlayacaktır , bu arada HD olarak geçen çözünürlüklerebir göz atarsak :

8K UHD (Ultra HD)= 7680 x 4320 , 33.18 Megapixels
4K UHD (Ulltra HD) = 3840 x 2160 , 8.29 Megapixels
2K UHD (Super HD) = 2048×1080 , 4,2 Megapixels
FHD (Full HD) = 1920x1080 , 2.1 Megapixels
HD = 720 p = 1280x720 , 0.9 Megapixels
HD ekran kaydı yapalım

Varsayalım elinizde ekran çözünürlüğü 1366 x 768 olan aşağıdaki gibi bir laptop var
Laptop çözünürlüğü

Eğer tam ekran görüntüsü kaydeder ve bunu youtubeye yüklersek bu üstteki standartların hiçbirine uymayacaktır , düzeltmeye kalkarsak yine görüntüde basıklık , yayvanlık ... gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır , peki nasıl yapalımda üstteki çözünürlüğe sahip bilgisyarımızda Full HD yada en azından 720 p görüntü alalım ? Elbette burada Ücretli ekran yakalama yazılımlarını kullanıp çözünürlük ayarlarını değiştirmeyi kastetmiyorum.
1. Öncelikle bir sanallaştırma yazılımına ihtiyacınız olacak (ben Vmware yi tercih ettim) , Buradaki yazımızda Vmware ye işletim sistemi kurmayı anlatmıştık.
2.Vmware ye istediğimiz bir işletim sistemini kurduktan sonra (ben windows 8.1 i tercih ettim) öncelikle aşağıdaki şekilde görüntüyü tam ekran yapıyorum (exclusive mode yi seçtim)
Vmware exclusive mode

Sonrasında masaüstüne sağ tıklayın ve ekran görüntüsü almak istediğiniz çözünürlüğü seçin
vmaware ekran çözünürlükleri

görüldüğü üzere sanal sistemde her çözünürlük mevcut , son olarakta ayarları uygula diyelim , böylece ekranımız Full HD çözünürlüğe geçti şimdi herhangi bir ekran kaydedici yazılımla Full HD - HD görüntü kaydı yapabilirsiniz , bu yöntemi bizzat denedim ve başarılı sonuç aldım , Forumdaki bir arkadaşın alternatif olarak sunduğu yöntem ise ; Bilgisayara / laptopa ikinci bir monitör yada HDMI ile LED /LCD /Plazma televizyonu bağlayıp bu ekran üzerinden kayıt görüntü kaydı almaktı (muhtemelen işe yarayacaktır) fakat bunun için illada yüksek çözünürlükte bir monitör yada Tv gerekecektir , benim kullandığım yöntemde ise herhangi bir ek Donanım bileşenine gereksinim olmadan Full HD veya 2k ekran kaydı yapılabiliyor.
Çözünürlük karşılaştırma tablosu
 
Google ads alanı