Türk arama motorları neden başarısız olur?

Bilişim

Çalışkan Üye
Bugüne kadar Türk arama motoru, Türkçe arama motoru yada Milli arama motoru gibi sloganlar ile karşımıza pek çok proje çıktı fakat bir çoğu kısa bir süre sonra başarısızlıklarından dolayı internet çöplüğünde yerlerini aldılar.

Peki neden diğer ülkeler yapınca oluyorda bizimkiler yapınca hep birşeyler eksik kalıyor? Bu sorunuzun cevabı için şöyle bir liste hazırladım.

Başlıca sorunumuz sermayelerinin olmaması yada az olmasıdır, Eğer arama motoru sektöründeyseniz ya bu işe yüklü bir miktar bütçe ile girmeniz gerekmektedir yada size bu finansal desteği sağlayacak arkanızda bir yatırımcı olması gerekir. Sunucu giderleri, ofis giderleri, çalışanların maaşları, sigorta primleri, ödenmesi gereken vergiler gibi pek çok gideri vardır bu işin.

Diğer bir sorunumuz yeterince bilgiye sahip olmamaları öncelikle çekirdek yazılımın yazılması ve yazılan bu çekirdek yazılımın üzerine yapılacak geliştirmeler her yazılım mühendisinin yapabileceği türden değildir. Birkaç script editlemeyle diğer arama motorlarından sonuç çekmeyle yapılacak işler değildir bunlar.

Başka bir sorun bizim ülkemizde bu denli alt yapılar ile başa çıkabilecek bir ekip kurmak son derece güç. Ön yargı ve muhalefet; maalesef milletçe her şeye temkinli yaklaşmayı ve muhalefet etmeyi seven bir milletiz.

Yine bir sorunumuzda uzun ömürlü olabilmek mesela Yandex açıldığında milyonlarca kişi onu kullanmadı. Çin de yasaklamalar kalkarsa Badiu hala en çok kullanılan arama motoru olabilir mi? büyük bir ihtimalle tahtını tekrar Google’a kaptırır. Bizim ülkemizde hazırlanan projelere bakıldığında ise 1 sene dayanabilen yok denecek kadar az sayıdalar.

Önemli sorunlarımızdan biri daha Taklitçilik; yerli arama motoru olarak çıktığını iddia eden çoğu proje Google’ı taklit etmeye ve Google’ın kullandığı algoritmaları kullanmaya çalışmaktadır. Bu tür projelerin kısa sürede kapanması ise son derece doğaldır. Google’ın milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak elde ettiği algoritmaları siz bir kaç yazılımcı ile elde edemezsiniz. Daha da vahimi söylemek gerekirse Google’ın sunduğu Özel Arama servisini veya API servisini kullanarak Google’a rakip olduğunu iddia edenler bile var ne kadarda komik bir durum öyle değil mi?

Farklı bir sorunumuz ise Güven sağlayamama; yerli arama motoru projelerinin başarısız olmalarının en önemli sebeplerinden bir diğeri de kullanıcılarına güven verememesidir. Kişisel bilgilerin güvenliği konusunun önemi bu hususta belirleyici etkenlerdendir.

Daha bu saydıklarımın haricinde eminim bir çok sorun vardır ancak benim saydıklarım aralarında en önemli olanlarıdır diye düşünüyorum bu sorunları aşarlarsa bir gün gerçekten başarılı bir arama motoru olup globalde ve ülkemizde belli bir başarıya ulaşacaklardır.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar