Neler yeni
  • Değerli üyelerimiz, sitemize giriş kullanıcı adı ile değil E-mail adresiyle olmuştur. Lütfen giriş yaparken kullanıcı adı yerine e-mail adresinizi yazın.
    Foruma üyelikler kısa bir süreliğine açık hale getirilmiştir. Yeni üyelikler admin tarafından kontrol edilip uygun görülür ise aktif edilecektir.

Pagerank Bitti Yerini Rank Brain Geldi :)

Katılım
3 Mar 2018
Mesajlar
1,648
Rank Brain Nedir ?


Google PageRank’ı muhtemelen birçoğunuz duymuşsunuzdur. Google’ın hızlı ve doğru arama sonuçları göstermesinde şimdiye kadar önemli bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bugünlerde yeni bir yapay zekâ destekli teknoloji ortaya çıktı: Google: Google Rank Brain Google arama sonuçlarını iyileştirme adına, geleceğe dayalı yapay zekâ mantığında öğrenme ve kendini geliştirebilen Google Rank Brain algoritmasını devreye soktu. RankBrain şimdilik arama sonuçlarının %15 inde aktif durumda. Google’ın yapay zekâ alanında tahmin edilen ve bilinenden çok daha ötede olduğunu söylememiz mümkün.

Google, günümüzde birçok şirketin müşterileriyle “ilk iletişim” aracı olarak kullandığı yazılımların geleceğinin projeksiyonunu çıkarmış diyebiliriz çünkü günümüzde sadece belirli sorulara cevap verebilen ve sınırlı öğrenme kapasitesi bulunan bu yazılımlar Google’ın geliştirmesiyle beraber ikinci boyuta atlamış ve her şeyi öğrenebilir hale gelmiş durumdalar. Öyle ki, zaman içerisinde sorduğunuz sorudan bir çıkarım yaparak başka bir soru bile yöneltebiliyor. Yeni dünyayı şekillendirmeye devam eden Google, arama motoru algoritmasını geliştirmek için inanılmaz bir iş gücü harcıyor. Bize en doğru, en kaliteli bilgiyi göstermek için güçlü hamleler yapıyor.

Google ’un kıdemli araştırmacı bilim adamı olan Greg Corrado’un verdiği bilgilere göre Google Rank Brain, son birkaç ay içinde arama motoru Google’da en önemli üçüncü sinyal haline geldiğini söyledi. Bu araç, Google, arama motoru sorguları yorumlamak doğal dil işleme bir vektör temsilidir “derin öğrenme” kullanmanıza olanak sağlar. Şeklinde bilgi verdi.

Ar-Ge merkezi de doğal olarak yeni çalışmalar ortaya koyuyor. Google Rank Brain de temelde daha önce hiç görülmemiş günlük sorguların yüzde 15’ini yorumlamakla görevli. Kelime ve kelime öbeklerinin karmaşıklığı üzerinde çalışıyor ve olağandışı arama girdilerini ayrıştırıyor. Öyle ki yaptığımız aramalarda ve içerik sıralamasında üçüncü önemli faktör olaraktan şimdiden yerini aldı. SEO Hocası olarak hemen bu değişikliğe adapte olmak adına gereken stratejileri adım adım takip ediyoruz.

Dünyaca ünlü ekonomi kanalı Bloomberg tarafından hazırlanan makaleye göre;

RankBrain böylece yapılan reklamlarla aynı doğrultuda bir başarı göstermiş durumda. Google Search mühendisleri ve Google Rank Brain arasında Google teknolojisine göre hangi kelime en üst sırada yer alır formatında bir soru sınav hazırlanılmış. Sınav sonucu ise;

RankBrain %80 doğruluk payı

Search Mühendisler %70 doğruluk payı
 
Google ads alanı