iThemes Security Database Backups Ayarları

Nursen

Paylaşımcı Üye

Database Backup özelliğini aktif hale getirdiğinizde eklenti bizim için otomatik olarak yine bu özelliğin altından yaptığımız ayarlar ölçüsünde sitemizin veritabanı yedeğini alıyor.

Ancak tavsiyem bu özelliği kullanmamanızdır. Keza ben de kullanmıyorum. Bu özellik sadece veritabanı yedeğini alır. Site yedeği ise sadece veritabanı yedeği alınarak tamamlanmış olmaz. Ben site yedeğimi hem veritabanı hem de site dosyalarım için manuel olarak alıyorum. Nasıl alınacağını ise başlıklı yazımda anlattım.

Eğer yine de bu özelliği kullanmak isterseniz gerekli ayarlamalar şöyle;

#Backup Full Database: Bu seçeneği etkinleştirerek ihtemes security eklentisinden bizim için otomatik olarak veritabanı yedeği almasını talep ediyoruz.

#Backup Method: Bu seçenekte ise iThemes security eklentisinin aldığı yedeği hangi yolla bize ulaştıracağını seçiyoruz. E-mail olarak seçmeniz en güvenli yol.

#Backups to Retain: Bir üst seçenekte eğer yedekleri locally, yani site serverınızda saklamayı seçmeyi tercih ettiyseniz, bu seçenekten de alınan veritabanı yedeklerinin kaç tanesinin site serverınızda saklanması gerektiğini seçiyorsunuz. 0 ( sıfır ) yaptığınız zaman eklenti hepsini saklıyor.

#Compress Backup Files: Veritabanı boyutunuz büyükse, yedeği zip olarak almanızda fayda var. Diğer türlü e-mail atarken “mb” limitinden dolayı mail alamayabilirsiniz.

#Exclude Tables: Bu kısımda ise veritabanı yedeğinde hangi tabloların olmayacağına karar veriyoruz. Logs, lockouts gibi tabloların veritabanı yedeğinizde yer almasına gerek yok.

#Schedule Database Backups: Bu seçeneği etkinleştirerek iThemes security eklentisinden yedek alma işlemini belirli aralıklarla yapmasını talep ediyoruz.

#Backup Interval: ( Bir üstteki seçeneği aktif ettiğimizde bu seçenek açılır ) Otomatik yedek alma işleminin zaman aralığını gün cinsinden belirliyoruz. 3 günde bir yedek alıp size ulaştırması ideal diye düşünüyorum.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar